Lingo24 Blog

Evolutie van het Hongaars

Als linguïsten weten we allemaal dat talen continu veranderen en zich aanpassen aan de vereisten van de moderne tijd. Datzelfde geldt voor de Hongaarse taal. Linguïsten van de Hungarian Academy of Sciences staan op het punt om wijzigingen aan te brengen aan de Hongaarse spellingsregels; regels die in 1984 voor het laatst zijn gewijzigd.

Een van de voornaamste redenen waarom dergelijke hervormingen nodig waren, was de groeiende invloed in recente jaren van moderne media zoals internet op de Hongaarse taal. Omdat internet zoveel wordt gebruikt, zijn er nieuwe woorden, woordgroepen en afkortingen in omloop die spellingconventies gebruiken die in strijd zijn met de officiële spellingsregels. De Academy heeft aangegeven dat de grootste prioriteit van de hervormingen is om de eenheid van het Hongaarse spellingssysteem te behouden.

Het taalcomité van de Hungarian Academy komt in het najaar opnieuw samen om aan de veranderingen te werken. Dit wordt geen eenvoudige taak, want de taalconventies van het Hongaars zijn complex wat betreft het gebruik van hoofdletters en kleine letters, verbindingsstreepjes en bepaalde punctuatie en zodra één conventie wordt veranderd, heeft dat ook invloed op ook andere conventies in de taal.

Een lid van het taalcomité, Vilma Eory, gaf aan dat de huidige spellingscode niet noodzakelijkerwijs een slechte is, maar zich te veel richt op grammatica wat betekent dat niet iedereen overweg kan met de complexiteit van de taal. Vandaar de noodzaak om de code ‘gebruikersvriendelijker’ te maken en minder strikt.
“We moeten de gebruikers van onze taal vertrouwen”, aldus Eory.

Ben ik het nou of klinkt wat Eory zegt als: “laten we de taal aanpassen aan al die mensen die niet in staat zijn om hun eigen taal te begrijpen en de taal dus ‘dommer’ maken?”

Leave a Reply